Hipnózis

Hipnózis

Amit a Hipnózisról érdemes tudni

„Csak ha leereszkedünk a szakadék legmélyére, akkor találjuk meg az élet kincseit. Ahol összerogysz, ott lapul a kincs. Amit keresel, az éppen abban a barlangban rejlik, ahová félsz belépni. ( J.Campbell)

Hipnózis

Filmbeli fikció vagy valóság?

A hipnózissal kapcsolatban misztikus elképzelések, félelmek élnek az emberek jelentős részében, de általában vegyes tisztelettel beszélnek róla.

Bízom benne, hogy a transzállapotot kevés embernek kell bemutatni. Bár “megváltozott tudatállapotnak” nevezik, valójában ugyanolyan természetes állapota az emberi elmének, mint a cselekvő vagy normál ébrenlét. Megváltozott tudatállapotot idéznek elő mesterségesen az alkohol, a drogok, melyek károsak z emberre nézve, ezzel szemben a hipnózis az az út, ami előidézi ezt az állapotot hasonlít egy mély relaxációhoz, és szakavatott kezekben teljesen veszélytelen.

Ezt tapasztaljuk meg, amikor szerelmesek vagyunk, amikor egy film vagy könyv teljesen magával ragad minket, vagy amikor hosszú autóúton teljesen elmerülünk vezetés közben.

Transzállapotban gyengül az a merev tudatos kontroll, ami a tudatalattinkat elrejti előlünk, és így olyan dolgokra tesz minket képessé, amiket éber állapotban lehetetlennek gondolunk. Ezt emberek egészen az ősidők óta ismerik és használták és használják ma is, az ősi szertartások, a beavatási rituálék és a gyógyítás világában egyaránt.

Mégis mi különbözteti meg a hipnózist a többi transzállapot elérésére szolgáló módszertől?

A hipnózis egy külső személy által kiváltott és vezetett mély meditatív állapot, ahol szoros és bensőséges bizalmi kapcsolat áll fenn a hipnotizált személy és a hipnotizőr között.

Miért olyan hatásos a hipnózis?

Mert a hipnózis során nagyon élesen elválik a vezető és a követő szerepe, ezáltal az elme nem tud elkalandozni, a tudatalatti átveszi az irányítást. Úgy működik, mint a számítógép memóriája. Mindent tárol érzelmekben és képekben, ezért lehetséges akár a gyerekkorban elraktározott rosszul futó programokat felülírni, emlékképeket felidézni és átírni. Bár sokakban pont ez az, ami félelmet ébreszt a módszer iránt, ez egyben a hipnózis legnagyobb erőssége is. A hipnotizőr bátorítása, vezetése mellett bárki számára lehetővé válik olyan mély transzállapotok elérése, amelyeket csak hosszú évek kitartó gyakorlása nyit meg a meditáció vagy az agykontroll használói előtt.

Újratervezés! „Nem az a tapasztalat, amit átélsz, hanem amit közben érzel.” (Rumi)

Hogyan működik?

Téves elképzelés, hogy az embereknek bármit be lehet szuggerálni. Ami nem összeegyeztethető a kliens etikai normáival, az az utasítás azonnal kihozza őt a transzállapotból. A hipnotizőr nem ad tanácsot, nem szuggerál, minden változást a páciens saját értékrendje, vágyai és belső motivációja által saját tudatalattija hoz létre.

További tévhitek a hipnózissal kapcsolatban:

Vannak, akik attól félnek, hogy eszméletüket elveszítve kiszolgáltatottá válnak a hipnotizőr kényének-kedvének. Ezt az elképzelést sajnos a tömegmédia is erősítette. A valóság az, hogy a hipnotizált személy nem alszik el, és nem veszíti el az eszméletét. Aki foglalkozik meditációval vagy agykontrollal, az tudja jól, hogy a transzállapot tudatos állapot, csak a tudatosság természete, minősége változik meg. A hipnotizált személy is végig magánál van, érzékeli a körülötte lévő világot, és a hipnózisból visszatérve vissza tud emlékezni az eseményekre. Vannak, akik egészen jól sikerült, mély transzból visszahozva is kételkednek abban, hogy hipnotizálva voltak, hisz a filmek, könyvek által táplált elvárásaiknak nem felelt meg a hipnózis – nem veszítették el az akaratukat, nem aludtak el, nem felejtettek el mindent.

Mire jó a hipnózis?

Elsősorban lelki betegségek és a lelki alapon kialakuló fizikai tünetek (pszichoszomatikus betegségek) esetén használható jól. Ilyenek (a teljesség igénye nélkül) pl.: depresszió, szorongás, fájdalom, fóbiák, étkezési zavarok, elhízás, emésztőszervi betegségek egy része, allergiák, asztma, bőrbetegségek, stresszt kiváltó okok feltárása és megszűntetése, alvászavarok kezelése, félelmek kiiktatása, függőségek kezelése, jövőbeni célok, megvalósításának kitűzése, motivációk segítése, teljesítmény növelés munkában, tanulásban, sportban stb.

Hipnózis

Kit nem lehet hipnotizálni?

Akik pszichiátriai betegek, a súlyos személyiségzavarosok, illetve azok, akiknek gyenge a szívük, vagy sokkhatás, erős gyógyszer, alkohol vagy drog hatása alatt állnak. A vakok és a siketek korlátozottan hipnotizálhatónak számítanak.

Az embert senki más nem tudja sem meggyógyítani, sem megtanítani semmire. Mindenki tudja kérdésére a választ, csak a megoldáshoz vezető lépések hiányoznak. Csak abban tudok hatékonyan segíteni, hogy megtalálja és felismerje a saját válaszát, mint megoldást a problémájára.

Gyógyító és egészségügyi tevékenységet nem végzek, ma Magyarországon csak orvos gyógyíthat.

Kapcsolat

Kovács Sára Judith

Komplementer hipnoterapeuta

Vegye fel velem a kapcsolatot!

Ha felkeltettem érdeklődését, ha úgy érzi, hogy nem talál megoldást valamilyen problémájára, várom jelentkezését egyéni tanácsadásra vagy csoportos foglalkozásra valamelyik elérhetőségemen.

Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.